Bezpieczne zakupy w internecie - Dla internautów - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Dla internautów

Bezpieczne zakupy w internecie

Data publikacji 17.11.2015

Coraz częściej i chętniej kupujemy w internecie. Przed nami gorączka świątecznych zakupów. W najbliższym czasie wiele osób skorzysta ze sklepów internetowych oraz aukcji. Policjanci ostrzegają, że wśród uczciwych sprzedawców w internecie grasują oszuści. Aby nie paść ich ofiarą, należy pamiętać o paru prostych zasadach!

Prawie każdego tygodnia do Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu zgłasza się osoba poszkodowana przez internetowego oszusta. Ostatnio 55-letni mieszkaniec Zawiercia powiadomił o popełnionym na jego szkodę przestępstwie. Mężczyzna za pośrednictwem jednego z portali internetowych chciał kupić samochód. Atrakcyjna cena skusiła zawiercianina. Wpłacił pieniądze lecz samochodu nie otrzymał. Oszust zlikwidował ofertę i zerwał wszelki kontakt. Nierozważny klient stracił swoje oszczędności. Aktualnie śledczy prowadzą czynności, które mają doprowadzić do ustalenia i zatrzymania sprawcy.


Zawierciańscy policjanci apelują o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • róbmy zakupy w znanych i renomowanych sklepach internetowych, najlepiej takich które mają zabezpieczenia i rekomendacje banków,
  • nie dokonujmy finalizacji zakupu poza portalami aukcyjnymi – nie mamy wtedy możliwości korzystania z ochrony transakcji jaką zapewnia dany serwis.
  • korzystajmy z bezpiecznych systemów płatności oferowanych przez portale aukcyjne,
  • wyszukując ofertę wybierajmy, tę która umożliwia płatność przy odbiorze i po wcześniejszym sprawdzeniu przesyłki,
  • przed zakupem na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak pozytywnych komentarzy  lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą czujność,
  • zwracajmy uwagę na cenę oferowanego towaru – nikt nam nic nie odda za darmo,
  • robiąc zakupy w internecie pamiętajmy, aby zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • pamiętajmy także aby za każdym razem zachowywać wszelkie dokumenty związane z transakcją (numer aukcji,  nazwa użytkownika, jego nick i wszelkie dane kontaktowe -  nr telefonu, adres e-mail i rzeczywisty adres firmy.