Przekazał oszustowi 8 tys. złotych - Dla internautów - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Dla internautów

Przekazał oszustowi 8 tys. złotych

Data publikacji 03.03.2016

Zakupy za pomocą internetu są już bardzo popularne. Niestety coraz więcej internetowych klientów, skuszonych ładnym zdjęciem i niską ceną, pada ofiarą oszustów. Zawierciańscy policjanci ponownie ostrzegają przed nieuczciwymi sprzedawcami w internecie.

Wczoraj do Komisariatu Policji w Ogrodzieńcu zgłosił się 40-letni mieszkaniec gminy Żarnowiec. Mężczyzna powiadomił, że padł ofiarą internetowego oszusta. W ubiegłym miesiącu na jednym z popularnych portali internetowych wyszukał ofertę sprzedaży ciągnika rolniczego. Poszkodowanego skłoniły do zakupu atrakcyjne parametry pojazdu i niska cena.
Okazało się jednak, że pojazd musi być sprowadzony z Holandii. Sprzedający w ramach przedpłaty związanej z kosztami transportu zażądał 8 tys. złotych. Skuszony okazyjnym zakupem, wpłacił na wskazany rachunek ustaloną kwotę. Aktualnie oszust zlikwidował ofertę i zerwał wszelki kontakt z kupującym. Teraz śledczy prowadzą czynności, które mają doprowadzić do ustalenia i zatrzymania sprawcy.


Zawierciańscy policjanci apelują o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • róbmy zakupy w znanych i renomowanych sklepach internetowych, najlepiej takich które mają zabezpieczenia i rekomendacje banków,
  • nie dokonujmy finalizacji zakupu poza portalami aukcyjnymi – nie mamy wtedy możliwości korzystania z ochrony transakcji jaką zapewnia dany serwis.
  • korzystajmy z bezpiecznych systemów płatności oferowanych przez portale aukcyjne,
  • wyszukując ofertę wybierajmy, tę która umożliwia płatność przy odbiorze i po wcześniejszym sprawdzeniu przesyłki,
  • przed zakupem na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak pozytywnych komentarzy  lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą czujność,
  • zwracajmy uwagę na cenę oferowanego towaru – nikt nam nic nie odda za darmo,
  • robiąc zakupy w internecie pamiętajmy, aby zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • pamiętajmy także aby za każdym razem zachowywać wszelkie dokumenty związane z transakcją (numer aukcji,  nazwa użytkownika, jego nick i wszelkie dane kontaktowe – nr telefonu, adres e-mail i rzeczywisty adres firmy.


Zobacz także poprzednie porady dla internautów - link