"Tydzień z Internetem" w Porębie - Dla internautów - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Dla internautów

"Tydzień z Internetem" w Porębie

Data publikacji 17.03.2016

Wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie zorganizowano spotkanie w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”. Wśród zaproszonych gości byli również zawierciańscy policjanci. Uczestnicy spotkania usłyszeli jak świadomie korzystać z Internetu i bezpiecznie kupować w sieci.

Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania, w którą włącza się kilkadziesiąt krajów, w tym również Polska. W tym roku jej motywem przewodnim jest bezpieczeństwo zakupów i transakcji w sieci.  Z każdym rokiem rośnie liczba osób korzystających z zakupów w Internecie. Niestety wzrasta także ilość osób, które zostają oszukane przez nieuczciwych sprzedawców. Zawierciańscy policjanci przedstawili mieszkańcom Poręby z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w trakcie korzystania z Internetu i jak im zapobiegać. Mundurowi ostrzegali słuchaczy przed internetowymi przestępcami i wskazywali metody ich działania. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także jak ocenić wiarygodność sprzedawcy, w jaki sposób bezpiecznie dokonywać  płatności, jak chronić swoje dane i prywatność oraz korzystać z praw przysługujących osobom kupującym w sieci.  Swą fachową wiedzą podzielił się także ze słuchaczami, doświadczony informatyk zatrudniony w jednym z dużych banków. Organizatorem spotkania był Urząd Miasta w Porębie oraz Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka Miejska w Porębie.


Zawierciańscy policjanci ponownie przypominają kilka podstawowych zasad korzystania z wieci:

  • róbmy zakupy w znanych i renomowanych sklepach internetowych, najlepiej takich które mają zabezpieczenia i rekomendacje banków,
  • nie dokonujmy finalizacji zakupu poza portalami aukcyjnymi – nie mamy wtedy możliwości korzystania z ochrony transakcji jaką zapewnia dany serwis.
  • korzystajmy z bezpiecznych systemów płatności oferowanych przez portale aukcyjne,
  • wyszukując ofertę wybierajmy, tę która umożliwia płatność przy odbiorze i po wcześniejszym sprawdzeniu przesyłki,
  • przed zakupem na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak pozytywnych komentarzy  lub ich niewielka liczba powinny wzbudzićnaszą czujność,
  • zwracajmy uwagę na cenę oferowanego towaru – nikt nam nic nie odda za darmo,
  • robiąc zakupy w internecie pamiętajmy, aby zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • pamiętajmy także aby za każdym razem zachowywać wszelkie dokumenty związane z transakcją.

Zobacz także inne nasza porady dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu