Ostrzegamy kierowców i pieszych - 2012-rok pieszego - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

2012-rok pieszego

Ostrzegamy kierowców i pieszych

Policjanci z zawierciańskiej drogówki ostrzegają. Okres jesienno-zimowy to czas, w którym częściej dochodzi do kolizji i wypadków drogowych. Niestety w zdarzeniach tych uczestniczą także piesi i rowerzyści. Wczesny zmierzch, częste mgły lub opady deszczu

Policjanci z zawierciańskiej drogówki ostrzegają. Okres jesienno-zimowy to czas, w którym częściej dochodzi do kolizji i wypadków drogowych. Niestety w zdarzeniach tych uczestniczą także piesi i rowerzyści. Wczesny zmierzch, częste mgły lub opady deszczu powodują, że są oni mniej widoczni na drodze. Policjanci apelują o ostrożną jazdę i zachęcają pieszych do korzystania z elementów odblaskowych.

 

Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej do tragicznych w skutkach wypadków dochodzi jesienią i zimą. Jest to okres, kiedy wcześniej zapada zmrok, zmniejsza się widoczność, a jezdnia jest mokra i śliska. W najbliższym czasie, może być również pokryta cienką warstwą lodu. Takiej jezdni, kierowcy powinni się spodziewać na odcinkach biegnących przez masywy leśne, w pobliżu zbiorników wodnych lub na wzniesieniach. Pogarszające się warunki drogowe, wymuszają zmianę sposobu jazdy kierowców, którzy powinni pamiętać o wydłużającej się drodze hamowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku pieszych idących poboczem w ciemnym ubraniu. Są oni dla kierowców praktycznie niewidoczni. Często nie zdają sobie sprawy, że w ostatniej chwili wyłaniają się przed pojazdem, nie dając kierowcy szans na wyhamowanie. Wielu tragediom można byłoby jednak zapobiec, gdyby piesi korzystali z elementów odblaskowych.