Odblaski ratują życie - 2012-rok pieszego - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

2012-rok pieszego

Odblaski ratują życie

W miniony piątek zawierciańscy policjanci zorganizowali spotkanie dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudnikach. Była to inauguracja cyklu planowanych spotkań z mieszkańcami terenów wiejskich na terenie naszego powiatu.

W miniony piątek zawierciańscy policjanci zorganizowali spotkanie dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudnikach. Była to inauguracja cyklu planowanych spotkań z mieszkańcami terenów wiejskich na terenie naszego powiatu. Prowadzone prelekcje mają poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów poruszających się po ulicach mniejszych miejscowości.

 

 

Większość pieszych uważa, że kiedy widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód są już zauważeni przez kierowcę. Niestety, ubrani na ciemno idąc poboczem nieoświetloną ulicą, są dla kierowcy widoczni dopiero z odległości około 20 metrów. Takie informacje oraz wiele innych porad zwiększających bezpieczeństwo przekazywali policjanci z zawierciańskiej drogówki uczestnikom piątkowego spotkania. Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego asp.szt. Robert Mikoda osobiście przedstawił analizę stanu bezpieczeństwa w naszym powiecie, ukierunkowaną na zdarzenia z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Gorąco zachęcał także do korzystania wszelkiego rodzaju elementów odblaskowych oraz kamizelek poprawiających widoczność pieszych. Jest to szczególnie ważne dla osób przechodzących przez jezdnię lub idących poboczem nieoświetlonych dróg, w pobliżu małych miejscowości. Policjanci ostrzegali również przed konsekwencjami jazdy po spożyciu alkoholu. Zademonstrowali także jak wygląda badanie stanu trzeźwości przy użyciu urządzeń FST i Alkosensor. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Oprócz Pań z Koła Gospodyń uczestniczyli w nim inni mieszkańcy Rudnik. Na sali obecny był także Wójt Gminy Włodowice - Adam Bogdan Szmukier. Każdy uczestnik otrzymał ulotkę, która pomoże podzielić się uzyskanymi informacjami z osobami najbliższymi. Policjanci wręczyli także kamizelki odblaskowe.

 

Apelujemy zarówno do dzieci, jak i osób starszych o noszenie odblasków. Po zmroku wystarczy założyć kamizelkę lub odblaskową opaskę na ubranie. Niby niewiele, a może uratować życie...