Podsumowanie działań NURD - 2016-rok pieszego - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

2016-rok pieszego

Podsumowanie działań NURD

Data publikacji 19.10.2016

Wczoraj policjanci z zawierciańskiej drogówki kontrolowali bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. W czasie działań ujawnili prawie 80 wykroczeń, które w większości popełnili piesi. Przepisy łamali także rowerzyści jeżdżący po pasach. Wobec sprawców wykroczeń zastosowano ogółem 49 postępowań mandatowych.

Piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści są grupą najbardziej zagrożoną  na utratę zdrowia lub życia w skutek zdarzeń drogowych. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego sami bardzo często narażają się na niebezpieczeństwo, łamiąc przepisy drogowe. Wczorajsze, działania, które przeprowadzili zawierciańscy policjanci miały na celu ograniczyć liczbę zdarzeń z tą grupą  uczestników ruchu drogowego. Od godz. 6.00 do 22.00 mundurowi odnotowali 79 wykroczeń, za które nałożyli 49 mandatów i  skierowali 6 wniosków do sądu. W stosunku do pozostałych uczestników ruchu drogowego, którzy w mniejszym stopniu stwarzali zagrożenia, zastosowano pouczenia. Największą ilość wykroczeń popełnili piesi, którzy głównie przechodzili w miejscu niedozwolonym. Odnotowano również 13 przypadków nieustępowania pierwszeństwa pieszym na oznakowanym przejściu. Postępowanie mandatowe zastosowano również wobec 5 rowerzystów, którzy przejeżdżali rowerem wzdłuż przejścia dla pieszych. Policjanci ruchu drogowego wystawili także wniosek do sądu o ukaranie 54-letniej rowerzystki. Kobieta przejechała po pasach na czerwonym świetle. Na szczęście, w tym czasie, drogą nie jechał żaden samochód.

Wieczorem policjanci sprawdzali oświetlenie rowerów oraz czy piesi korzystają z elementów odblaskowych na drogach poza obszarem zabudowanym. W trakcie wczorajszych działań nie ujawniono osób, łamiących te przepisy. Policjanci spotkali wielu biegaczy, którzy również w terenie zabudowanym posiadali kamizelki odblaskowe lub sportowe urania wyposażone w widoczne odblaski.

Ładowanie odtwarzacza...