2019-rok pieszego

Podsumowanie działań „Bezpieczny pieszy”

Wczoraj na drogach powiatu zawierciańskiego policjanci prowadzili działania pn. „Bezpieczny pieszy”. Cyklicznie powtarzane akcje mają na celu zwalczanie negatywnych zachowań stwarzających zagrożenie dla pieszych. W czasie kilkunastu godzin mundurowi ujawnili 40 wykroczeń popełnionych zarówno przez pieszych jak i kierujących pojazdami.

We wczorajszych działaniach brało udział łącznie 15 policjantów zawierciańskiej drogówki. W trakcie akcji stróże prawa odnotowali 20 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami i taką samą ilość przewinień popełnionych przez pieszych.

Piesi najczęściej przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Natomiast kierowcy otrzymywali mandaty za nieudzielanie pieszemu pierwszeństwa na oznakowanym przejściu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz nieprawidłowe parkowanie pojazdów. W czasie działań policjanci zatrzymali także 44-letniego kierowcę skody, który w czasie jazdy rozmawiał przez telefon komórkowy. Po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna ten nie posiada prawa jazdy.

Nadmierna prędkość, pośpiech, brak uwagi oraz nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię – to najczęstsze przyczyny potrąceń. Niestety, nie każdy pamięta, że zbliżając się do przejścia, należy zwiększyć swoją czujność i zmniejszyć prędkość pojazdu. Przypominamy, że pieszy w zderzeniu z samochodem ma małe szanse na wyjście z tego cało.