Poszukujemy skradzionych samochodów - Komunikaty - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Komunikaty

Poszukujemy skradzionych samochodów

Data publikacji 27.10.2015

W minioną sobotę na terenie powiatu zawierciańskiego zgłoszono kradzież dwóch samochodów. Pierwszy to biały renault master skradziony z garażu w Zawierciu, drugie to czarne BMW M5, które było zaparkowane przed jednym z hoteli w Podzamczu. Policjanci proszą o przekazywanie wszelkich informacji mogących pomóc w zatrzymaniu sprawców i odzyskaniu pojazdów. Ostrzegają także przed kradzieżami i zachęcają do montażu dodatkowych zabezpieczeń.

Do kradzieży samochodu dostawczego doszło w okresie od 22 do 24 października 2015 roku. Pojazd był w garażu znajdującym się na terenie prywatnej posesji w Zawierciu. Poszukiwany Renault Master koloru białego został wyprodukowany w 2007 roku.

Czarne BMW M5 skradziono z terenu hotelowego parkingu w Podzamczu najprawdopodobniej w nocy z 23 na 24 października. Właściciel ujawnił jego brak o godz 15:30. We wnętrzu pojazdu pozostawiono dokumenty osobiste, pieniądze i dowody rejestracyjne dwóch innych samochodów.

Policjanci proszą o przekazanie każdej informacji mogącej pomóc w ustaleniu sprawców kradzieży, jak również miejsca ukrycia pojazdów oraz oferowania skradzionych samochodów lub ich części do sprzedaży. Wszelkie informacje należy kierować do Wydziału Kryminalnego tel: 32 6738255. W tym celu można również skorzystać z formularza „Powiadom nas” zamieszczonego na naszej stronie internetowej. W każdym przypadku gwarantujemy anonimowość!

Policjanci apelują także do właścicieli czterech kółek o wzmożenie czujności oraz zachęcają do montażu dodatkowych zabezpieczeń, które utrudnią złodziejowi kradzież lub mogą go skutecznie zniechęcić.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z zamieszczonym poniżej materiałem, opracowanym w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

 

Jak uchronić samochód przed kradzieżą i włamaniem

Jednym z ważnych aspektów naszego życia jest możliwość swobodnej komunikacji jaką daje posiadanie samochodu. Jest on kupowany nie rzadko kosztem wielu wyrzeczeń i poświęceń, dlatego też jego utrata bywa bardzo bolesna i przykra dla właściciela.

Wychodząc więc na przeciw takiemu problemowi poniżej przedstawiamy szereg porad utrudniających kradzież pojazdu, czy tylko włamanie do niego:

 • samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy, który min. będzie ochraniał kabinę przed włamaniem. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi;
 • jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy - dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych;
 • istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży samochodu jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej, i nie kupowanie części z podejrzanego źródła.

Parkując samochód nawet na krótką chwilę należy:

 • sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta,
 • włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia,
 • bagaże tj. torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy powinny być w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku będzie zachętą dla złodziei (dotyczy to też zakupów pozostawianych w aucie przed sklepami). Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika dopiero w miejscu zaparkowania,
 • jeżeli w samochodzie zainstalowany jest radioodtwarzacz z panelem, to panel ten zabieramy ze sobą, a nie chowamy do schowka czy pod fotel,
 • odchodząc od samochodu kluczyki chowamy do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych). Nigdy też nie pozostawiamy dokumentów samochodu we wnętrzu,
 • parkując na posesji czy w garażu nie otwieramy bramy pozostawiając samochód z kluczykami w stacyjce.
 • Podróżując samochodem przede wszystkim nie powinniśmy:
 • pozostawiać torebek, neseserów, plecaków i innych rzeczy wartościowych na fotelu pasażera czy kanapie z tyłu,
 • zabierać autostopowiczów z miejsc podejrzanych, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju;
 • zatrzymywać się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu;
 • pozostawiać auta na postoju bez nadzoru szczególnie, gdy bagaż widoczny jest przez jego szyby.


Pamiętaj! Dokładnie rozważ wszelkie próby zatrzymania Cię przez innych użytkowników drogi np. sygnalizujących usterkę Twojego auta. Może to być próba napadu. Lepiej dojechać do najbliższej, większej stacji benzynowej i tam sprawdzić pojazd.