Wypalanie traw - nielegalne i niebezpieczne - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Wypalanie traw - nielegalne i niebezpieczne

Data publikacji 07.04.2018

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się proceder nielegalnego wypalania traw. Dla natury to katastrofa ekologiczna. Strażacy określają tego typu praktyki, jako wiosenne zagrożenie pożarowe. Przypominamy, że wypalanie traw jest zabronione i niebezpieczne.

Przedwiośnie to okres, kiedy rozpoczyna się proceder nielegalnego wypalania traw. Dla natury to katastrofa ekologiczna. Strażacy określają tego typu praktyki, jako wiosenne zagrożenie pożarowe. Przypominamy, że wypalanie traw jest zabronione i niebezpieczne.

Jak co roku, wypalanie traw stanowi duży problem. Służby dyżurne straży pożarnej, ale też policji, codzienne odbierają telefony związane z pożarami traw i nieużytków. Efektem wypalania traw i resztek roślin na polach są często niekontrolowane pożary, skutkujące dużymi stratami materialnymi, poparzeniami a nawet ofiarami śmiertelnymi.

Apelujemy do wszystkich osób noszących się z zamiarem wiosennego wypalania traw, aby zaniechały tego zwyczaju. Więcej na temat bezcelowości wypalania traw można przeczytać TUTAJ.

Informujemy również, że zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody, a także Kodeksu Wykroczeń za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna, nawet do 5000 zł. W przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, można trafić do więzienia nawet na 10 lat!

 

Zobacz także:

Start ogólnopolskiej kampanii społecznej MSWiA "Stop pożarom traw"

Tragiczny finał wypalania trawy

Kampania "STOP pożarom traw"

Pożary traw w powiecie zawierciańskim

NIE WYPALAJ TRAW

Źródło:  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

 

 

 

Ładowanie odtwarzacza...