Wiadomości

Dzielnicowy ma pomagać, chronić i służyć pomocą

Data publikacji 30.03.2017

Dzielnicowy to policjant, który czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców w swoim rejonie służbowym. Dobrze zna ich problemy i udziela wsparcia w trudnych sytuacjach. Każdy może się do niego zwrócić o pomoc i poradę prawną. Jednym z takich policjantów jest starszy dzielnicowy asp. szt. Marek Stokłosa.

Aspirant sztabowy Marek Stokłosa jest jednym z najbardziej wyróżniających się dzielnicowych w zawierciańskiej komendzie. Jego doświadczenie, wykształcenie zawodowe oraz dobre wyniki w służbie, były podstawą do mianowania go na stanowisko Starszego Dzielnicowego Rewiru Dzielnicowych w Komendzie Powiatowej Policji w Zawierciu. Aspirant sztabowy Marek Stokłosa  służbę w Policji rozpoczął w 2000 roku. Po ukończeniu kursu podstawowego w Szkole Policji w Katowicach został skierowany do Referatu Patrolowo-Interwencyjnego Komisariatu Policji nr 1 w Chorzowie. Przez 5 lat patrolował ulice i obsłużył wiele  interwencji. Następnie został dzielnicowym w jednym z dużych blokowisk miasta Chorzowa. Miłość do jednej z mieszkanek Zawiercia przyczyniła się do zmiany miejsca pełnienia służby. Po zawarciu związku małżeńskiego przeprowadził się do Zawiercia.  Raport o zmianę jednostki złożył w 2009 roku. Kilka lat później, w ramach doskonalenia zawodowego, ukończył kurs specjalistyczny dzielnicowych w Szkole Policji w Katowicach. W bieżącym roku otrzymał etat starszego dzielnicowego.


W zawierciańskiej komendzie od samego początku objął i nadal pełni stanowisko dzielnicowego rejonu nr 2, obejmującego osiedla:(oś. Dąbrowica, oś, Miodowa, oś. Kądzielów, ul. Obrońców Poczty Gdańskiej). Szczegółowy wykaz ulic wchodzących w skład rejonu nr 2 jest opublikowany na stronie internetowej zawierciańskiej policji - link.
Dzielnicowy Marek Stokłosa ma pod swoją stałą opieką prawie 3 tys. osób. Jest rozpoznawalny przez większość mieszkańców. Z  dużym zaangażowaniem stara się poprawić bezpieczeństwo i porządek publiczny w nadzorowanym rejonie. Zajmuje się także problemami związanymi z przemocą w rodzinie oraz chuligaństwem. Służy wsparciem ofiarom przestępstw. Jednym z jego głównych i aktualnych priorytetów jest wyeliminowanie kradzieży w rejonie targowiska przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej.


W ubiegłym roku na terenie rejonu nr 2 zostało zgłoszonych prawie 500 interwencji. Najczęściej  dotyczyły one spożywania alkoholu w miejscu publicznym lub zakłócenia porządku publicznego.  Odnotowano też ponad 50 interwencji domowych. W rejonie tym doszło również do 30 kradzieży, 5 włamań i 6 przypadków zniszczenia cudzego mienia. Zgłoszono także 3 rozboje i 4 bójki. Najczęściej do przestępstw i wykroczeń dochodziło na ul. Obrońców Poczty Gdańskiej.


Prywatnie asp.szt. Marek Stokłosa ma 40 lat i jest wzorowym ojcem i mężem. Od kilku lat  mieszka w Zawierciu. Wychował się w Chorzowie, dlatego nadal zdarza mu się posługiwać śląską gwarą. W wolnych chwilach, interesuje się sportem, głównie piłką nożną. Dzielnicowy Marek Stokłosa czeka na wszelkie sygnały od mieszkańców pod nr telefonu stacjonarnego: 32 67 38 367 lub komórkowego: 696 444 392. Można do niego również wysłać wiadomość pocztą e-mail na adres: dzielnicowy.zawiercie.2@zawiercie.ka.policja.gov.pl. Osoby, które chcą przekazać istotne informacje i zachować anonimowość mają do dyspozycji formularz: „Powiadom nas” zamieszczony na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. Mogą także wskazać miejsca zagrożone na Krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa.


Przypominamy, że pełne dane kontaktowe każdego dzielnicowego z łatwością znaleźć można w aplikacji "Moja Komenda". Wystarczy wpisać adres, a program wskaże nam właściwego policjanta.