Z harcerzami nie tylko na obozach - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Z harcerzami nie tylko na obozach

Data publikacji 27.07.2018

Wczoraj nad zbiornikiem wodnym w Kostkowicach zawierciańscy policjanci, strażacy i ratownicy wodni spotkali się z harcerzami jednego z pobliskich obozowisk. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo nad wodą. Nie zabrakło też innych cennych rad dotyczących bezpiecznego zachowania.

W okresie wakacji obozowiska harcerskie są kontrolowane przez przedstawicieli różnych służb. Sprawdzane jest przygotowanie na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe, a wszystko po to, aby dzieci i młodzież były bezpieczne. Okres letni nierozerwalnie łączy się też z odpoczynkiem nad wodą, dlatego podejmowane są działania związane z tą tematyką.

Pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” prowadzona jest akcja informacyjno - edukacyjna, realizowana w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mundurowi od czerwca przeprowadzają spotkania profilaktyczne na rzecz bezpieczeństwa przebywających w rejonach zbiorników wodnych osób. Większość spotkań adresowanych jest do dzieci i młodzieży.

Wczoraj zawierciańscy policjanci razem z przedstawicielami Powiatowej Straży Pożarnej w Zawierciu oraz z ratownikami zawierciańskiej grupy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeprowadzili spotkanie z harcerzami z pobliskiego obozowiska. Nad zbiornikiem wodnym w Kostkowicach opowiadano o bezpiecznych zachowaniach podczas kąpieli. Wskazano też co robić w sytuacji, gdy widzimy topiącą się osobę i jak pomóc jej, gdy jest już na brzegu. Tu niezastąpiony okazał się fantom, na którym zaprezentowano podstawowe zasady resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Dzieci miały możliwość zapoznania się z ratowniczym sprzętem. Przekazane informacje zostały uzupełnione o wiedzę dotyczącą ogólnego bezpieczeństwa, również tego w ruchu drogowym. Przypomniano też zasady ewakuacji. Uczestnicy spotkania otrzymali ulotki infromacyjne na temat bezpieczeństwa nad wodą. Największą atrakcją okazał się jednak pokaz akcji ratunkowych na wodzie. Całe spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze, a dzięki współpracy służb, harcerze zdobyli wiedzę o różnych zagrożeniach i sposobach ich uniknięcia.