Podsumowanie działań "Trzeźwość" - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Podsumowanie działań "Trzeźwość"

Data publikacji 09.10.2018

Wczoraj na drogach powiatu zawierciańskiego policjanci prowadzili działania "Trzeźwość". Cyklicznie powtarzane akcje mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W czasie kilkunastu godzin sprawdzono stan trzeźwości ponad sześciuset kierowców. Niestety ... 7 osób prowadziło swoje pojazdy po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

Pomimo częstych policyjnych kontroli oraz surowych konsekwencji nadal zdarzają się osoby, które wsiadają za kierownicę „na podwójnym gazie”. Wczoraj od godz. 5.00 do 22.00 kilka policyjnych patroli skontrolowało na drogach całego powiatu ponad 1300 kierowców. Niestety w siedmiu przypadkach wynik badania był pozytywny. Kierujący swym zachowaniem stwarzali realne zagrożenie nie tylko dla swojego życia i zdrowia, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Teraz grozi im surowa kara, w tym także finansowa. Około godz. 6.00 w miejscowości Rudniki mundurowi zatrzymali 53-letniego mieszkańca naszego powiatu. Mężczyzna w stanie nietrzeźwości kierował osobowym peugeotem. Miał w organizmie prawie 0,7 promila alkoholu. Godzinę później, w tej samej miejscowości zatrzymano 48-letniego zawiercianina. Mężczyzna kierował oplem w stanie po użyciu alkoholu. Dwóch kolejnych kierowców zatrzymano około godz. 8.00 w miejscowości Rzędkowice. 43-letni kierowca ciężarowej scanii wydmuchał 0,5 promila. Jego rówieśnik kierujący dostawczym oplem miał w organizmie prawie 0,7 promila alkoholu. Kolejny nietrzeźwy kierowca był sprawcą kolizji drogowej na ul. Królowej Jadwigi w Zawierciu. Około godz. 11.00 kierując samochodem mitsubishi colt doprowadził do zderzenia z seatem toledo. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń. Przeprowadzone przez policjantów badanie wykazało w jego organizmie prawie 2,4 promila alkoholu. Po godz. 16.30 w miejscowości Wysoka policjanci ruchu drogowego zatrzymali jadącego zygzakiem rowerzystę. 48-letni mężczyzna miał ponad 2,2 promila. Złamał również sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami. Następny pijany rowerzysta jechał wieczorem ul. Kościuszki w Łazach. Badanie trzeźwości wykazało 0,8 promila alkoholu.

Kolejny raz przypominamy, że zgodnie z przepisami za tzw. jazdę po użyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila - kierującemu grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, areszt i wysoka grzywna; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila - kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat oraz kara finansowa nie mniejsza niż 5 tys. złotych. Ostrzegamy również, że za złamanie zakazu kierowania pojazdami grozi do 5 lat więzienia. Nietrzeźwy recydywista traci także dożywotnio prawo jazdy.