Życzliwa kobieta ofiarą oszusta - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Życzliwa kobieta ofiarą oszusta

Data publikacji 09.10.2018

Cały czas rośnie liczba ofiar cyberprzestępczości. Wczoraj kolejna z mieszkanek Zawiercia padła ofiarą oszusta. Haker podszył się pod jej koleżankę i za pomocą komunikatora internetowego namówił kobietę do przesłania pieniędzy na wskazany rachunek. Kolejny raz ostrzegamy przed internetowymi oszustami i apelujemy, aby każdy przelew wcześniej potwierdzać telefonicznie.

Wczoraj do zawierciańskiej komendy zgłosiła się 35-letnia kobieta, która zbyt późno zorientowała się, że ma do czynienia z internetowym oszustem. Przestępca korzystając z komunikatora internetowego zwrócił się do niej z prośbą o pilną pożyczkę. Nie przypuszczała, że koresponduje z hakerem, który podszywa się pod jej koleżankę. Kobieta pośpiesznie, bez dodatkowego potwierdzenia przesłała ponad 400 zł. na wskazany rachunek bankowy. Dopiero po przeprowadzonej transakcji zadzwoniła do swojej koleżanki, która oznajmiła jej, że nie prosiła o żaden przelew.

Korzystając z różnego typu komunikatorów oraz portali społecznościowych należy zachować szczególną ostrożność. Nie zapominajmy, że cyberprzestępcy mogą włamać się na nasze konta internetowe lub stworzyć fałszywe konta imitujące konta naszych znajomych. Ponownie apelujemy, żeby przed każdym przekazaniem pieniędzy sprawdzić telefonicznie czy to rzeczywiście nasz znajomy prosi o pożyczkę!