Wiadomości

Kolejne oszustwa metodą „na wnuczka”

Data publikacji 20.10.2018

Na terenie Zawiercia kolejny raz uaktywnili się oszuści działający metodą „na wnuczka”. Niestety, tym razem dwie osoby uwierzyły w fałszywą historię o wypadku drogowym i przekazały nieznajomej osobie 24 tys. złotych. Nie pozwól, aby w ten sposób Twoi najbliżsi stracili dorobek swojego życia! Ostrzeż ich i poinstruuj co mają zrobić gdy odbiorą telefon z prośbą o pilną pożyczkę.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.59 MB)

 

Szczególnie narażeni na działania oszustów są posiadacze telefonów stacjonarnych. Przestępcy zazwyczaj wyszukują swoje ofiary za pomocą książki telefonicznej wybierając imiona, które mogą wskazywać na starsze osoby. Wykorzystują również fakt, że telefon stacjonarny podtrzymuje połączenie jeszcze 30 sekund po odłożeniu słuchawki. To dlatego oszuści często sugerują swym ofiarom aby się rozłączyły i natychmiast potwierdziły przekazane wcześniej informacje pod numerem alarmowym. Tacy przestępcy najczęściej działają w godzinach przedpołudniowych, kiedy seniorzy są sami w domu.

Jeżeli Twoi najbliżsi lub starsi znajomi korzystają z telefonów stacjonarnych, to ostrzeż ich przed oszustami działającymi metodami „na wnuczka” lub „na policjanta”. Przekaż, żeby pod żadnym pozorem nie dawały pieniędzy nieznajomym osobom.

W miniony czwartek około godz. 13.00 zawierciańscy policjanci otrzymali informacje o dwóch tego typu przestępstwach. Do 73-letniego mężczyzny zadzwoniła kobieta podszywająca się pod córkę. Godzinę później, prawdopodobnie ta sama oszustka podszyła się pod wnuczkę 92-letniej kobiety. W obu przypadkach mówiła o wypadku drogowym i pieniądzach, których potrzebuje aby nie trafić do więzienia. Po odbiór pożyczki wysyła przyjaciela. Mężczyzna dał nieznanej osobie 18 tys. zł.,a starsza kobieta 6 tys. złotych.

 

Ostrzeż swoich bliskich przed oszustami!

Przekaż im informację oraz poniższy plakat.

 

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony