Wiadomości

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu

Data publikacji 14.11.2018

Od początku listopada funkcjonuje specjalna infolinia, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Swoim zasięgiem obejmuje teren całego województwa śląskiego. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

W okresie jesienno-zimowym zawierciańscy policjanci na bieżąco sprawdzają miejsca, w których osoby bezdomne szukają schronienia. W tym czasie każdego roku odnotowuje się wiele przypadków zgonów osób, szczególnie bezdomnych, mieszkających samotnie lub nadużywających alkoholu. Oprócz zagrożenia związanego z wychłodzeniem organizmu takie osoby często tracą życie w pożarach lub wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożeniem dla nich jest także stan techniczny budynków, w których przebywają. W większości przypadków są to pustostany przeznaczone do rozbiórki.

Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  • Osoby bezdomne przebywające na terenie miasta Zawiercia, wymagające schronienia, mogą kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zawierciu, 42-400 Zawiercie ul. Piłsudskiego 47, tel. (32) 67 221 34, (32) 67 277 01, e-mail: mops@mopszawiercie.pl
  • Na terenie naszego powiatu funkcjonuje także Schronisko dla Bezdomnych prowadzone przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Żekowicach, ul. Jurajska 121, 42-400 Zawiercie-Żerkowice.

Zapoznaj się również z adresami innych instytucji pomocowych działających w powiecie zawierciańskim - link

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 987, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "Bezdomność".