Zero tolerancji dla pijanych kierowców - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Zero tolerancji dla pijanych kierowców

Data publikacji 04.02.2019

W czasie minionej doby zawierciańscy policjanci zatrzymali pięciu pijanych kierowców. Niechlubny rekordzista miał w organizmie 2,3 promila alkoholu. W takim stanie 50-latek kierował seatem. W ręce mundurowych trafił także 51-letni kierowca samochodu dostawczego, który wydmuchał ponad 1 promil. Jeden z zatrzymanych nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Ponownie ostrzegamy, osoby siadające za kierownicę po spożyciu alkoholu stwarzają ogromne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg.

Jednym z priorytetów zawierciańskiej drogówki w 2019 roku jest zwiększenie liczby kontroli, w celu ujawniania i eliminacji z dróg nietrzeźwych kierujących. Powyższe działania mają poprawić bezpieczeństwo na drogach i ograniczyć liczbę zdarzeń, szczególnie tych tragicznych, z udziałem pijanych kierowców. Niestety nie wszyscy kierowcy mają świadomość stwarzanego niebezpieczeństwa, gdy siadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. Nie biorą również pod uwagę wysokich kar, jakie mogą im grozić za jazdę po pijanemu.

W czasie ostatniego weekendu na drogach powiatu zawierciańskiego zatrzymano 7 osób, które w stanie nietrzeźwości kierowały samochodami i dwie osoby, które jechały po użyciu alkoholu.

W piątek o 10.00 w miejscowości Łany Średnie została zatrzymana 40-letnia kobieta kierująca toyotą. Miała promil alkoholu w organizmie. Kilka godzin później w miejscowości Chlina udaremniono dalszą jazdę 34-latkowi kierującemu oplem astra. Miał prawie 2 promile. Tego samego dnia wieczorem w miejscowości Wierbka zatrzymano 42-letniego mężczyznę, jadącego fiatem. Badanie trzeźwości wykazało w jego organizmie 0,8 promila alkoholu. W niedzielę około godz. 10.00 w Pilicy policjanci zatrzymali do kontroli seata, którym kierował 50-letni mężczyzna. Przeprowadzone badanie wykazało 2,3 promila. Godzinę później w tej samej miejscowości został zatrzymany 40-latek kierujący skodą. Miał 0,6 promila alkoholu w organizmie. Minionej nocy o 23.00 wyeliminowano z ruchu kierowcę opla corsy, który miał prawie 1,5 promila. Dzisiaj wczesnym rankiem zatrzymano nietrzeźwego kierowcę samochodu dostawczego, który wydmuchał ponad 1 promil alkoholu.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2. Pijanemu kierowcy grozi również utrata prawa jazdy na co najmniej 3-lata oraz obligatoryjna kara finansowa w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Dziękujemy też wszystkim tym, którzy widząc na drodze pijanych zgłaszają to policji.