Podsumowanie działań „Bezpieczny pieszy” - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Podsumowanie działań „Bezpieczny pieszy”

Data publikacji 08.02.2019

Wczoraj na drogach powiatu zawierciańskiego policjanci prowadzili działania pn. „Bezpieczny pieszy”. Cyklicznie powtarzane akcje mają na celu zwalczanie negatywnych zachowań stwarzających zagrożenie dla pieszych. W czasie kilkunastu godzin mundurowi ujawnili 40 wykroczeń popełnionych zarówno przez pieszych jak i kierujących pojazdami.

We wczorajszych działaniach brało udział łącznie 15 policjantów zawierciańskiej drogówki. W trakcie akcji stróże prawa odnotowali 20 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami i taką samą ilość przewinień popełnionych przez pieszych.

Piesi najczęściej przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Natomiast kierowcy otrzymywali mandaty za nieudzielanie pieszemu pierwszeństwa na oznakowanym przejściu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz nieprawidłowe parkowanie pojazdów. W czasie działań policjanci zatrzymali także 44-letniego kierowcę skody, który w czasie jazdy rozmawiał przez telefon komórkowy. Po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna ten nie posiada prawa jazdy.

Nadmierna prędkość, pośpiech, brak uwagi oraz nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię – to najczęstsze przyczyny potrąceń. Niestety, nie każdy pamięta, że zbliżając się do przejścia, należy zwiększyć swoją czujność i zmniejszyć prędkość pojazdu. Przypominamy, że pieszy w zderzeniu z samochodem ma małe szanse na wyjście z tego cało.