„Bezpieczne wakacje” w Łazach - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

„Bezpieczne wakacje” w Łazach

Data publikacji 19.06.2019

W Gminie Łazy trwa akcja „Bezpieczne wakacje”. Ratownik Stanisław Góźdź w spólnie z dzielnicowym asp. szt. Michałem Turlejem przeprowadzają w każdej szkole prelekcje, które mają na celu uświadomić dzieciom i młodzieży jak spędzić bezpiecznie wakacje i jak zachować się w chwili zagrożenia życia zarówno swojego jak i drugiego człowieka.

Nadchodzi czas wakacji. Dzieci, młodzież i rodzice z utęsknieniem wyczekują końca czerwca wraz z którym nadejdzie odpoczynek i chwila spędzenia czasu z rodziną. Rozpoczną się wyjazdy, podróże, odkrywanie nowych zakątków świata i beztroski. Jak spędzić bezpiecznie wakacje? Jak zachować się w chwili zagrożenia życia własnego oraz innych ludzi? Jakich zasad należy przestrzegać nad wodą, w górach, na drodze i podczas wyjazdu za granicę? Na wiele z tych pytań podczas prelekcji prowadzonych w szkołach Gminy Łazy próbowali odpowiedzieć ratownik wodny Stanisław Góźdź oraz asp. szt. Michał Turlej.

„Na każdym kroku można spotkać różne niebezpieczeństwa. Nie trzeba daleko wyjeżdżać. Wystarczy wyjść na podwórko i natknąć się na bezpańskiego psa lub w lesie napotkać dzikie zwierzę. Gdy będziecie w takiej sytuacji należy jak najszybciej się powoli wycofać, zachować spokój, nie krzyczeć i nie uciekać. Ugryzienie może być bardzo niebezpieczne i może grozić zarażeniem się wścieklizną. Ale gdy już dojdzie do ataku należy przyjąć postawę żółwia czyli kucnąć, zwinąć się w kłębek i chronić głowę, szyję i brzuch” – radzi asp. szt. Michał Turlej.

Czas wakacji sprzyja wyjazdom, a na upał najlepsza jest kąpiel. Wiele akwenów kusi zimną wodą, która stanowi doskonałą ochłodę dla rozgrzanego ciała. Jednak korzystając z kąpielisk należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Podstawową zasadą jest stosowanie się do regulaminu kąpieliska i słuchanie poleceń ratowników. Przebywając nad wodą dzieci muszą być pod ciągłym nadzorem opiekunów, a korzystając ze sprzętu pływającego należy bezwzględnie założyć kamizelkę ratunkową.

„Bezpieczna kąpiel to ta w wyznaczonych miejscach, które są odpowiednio oznakowane i oznaczone i gdzie nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa ratownik. Nigdy nie należy się kąpać w miejscach niedozwolonych, gdyż nie wiemy, jakie jest podłoże i co możemy zastać w wodzie. Podczas wypoczynku należy zachować szczególną ostrożność, rozwagę i wyobraźnię. Trzeba uważać nie tylko na siebie, ale także na ludzi wokół nas” – przestrzegał podczas spotkania z dziećmi ratownik Stanisław Góźdź. „ Gdy jesteście świadkami wypadku lub widzicie leżącego na ulicy lub chodniku człowieka nie przechodzicie obojętnie obok. Waszym obowiązkiem jest reagowanie. Już samo wezwanie pomocy i poinformowanie odpowiednich służb może uratować ludzkie życie” - dodaje Stanisław Góźdź.

Wakacje to nie tylko odpoczynek w górach, nad morzem i aktywne spędzanie wolnego czasu. Wakacje to okres wzmożonych podróży, które nie dla wszystkich kończą się dotarciem do celu.

„Gdy jesteśmy świadkiem wypadku należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć miejsce. Można ustawić trójkąt ostrzegawczy lub włączyć światła awaryjne innego pojazdu. Następnie należy o zdarzeniu powiadomić służby ratownicze. To już jest wystarczająco dużo czynności, aby uratować komuś życie. Możemy oczywiście zrobić więcej czyli wyciągnąć poszkodowanych z samochodu, ułożyć w bezpiecznym miejscu i w razie konieczności wykonać akcję resuscytacyjną, której celem jest przywrócenie funkcji życiowych poszkodowanego. Pamiętamy przy tym, że wykonujemy trzydzieści uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy” – uczą Stanisław Góźdź i Michał Turlej.

Na zakończenie każdego spotkania z dziećmi i młodzieżą prelegenci przypominają o numerach alarmowych:

  • 112 – numer alarmowy
  • 997 – Policja
  • 998 – Straż Pożarna
  • 999 – Pogotowie Ratunkowe
  • 601-100-100 – telefon alarmowy nad wodą
  • 601-100-300 lub 985 – telefon alarmowy w górach
  • Policjant wspólnie z ratownikiem prowadzi prelekcje dla dzieci na sali gimnastycznej.
  • Policjant wspólnie z ratownikiem prowadzi prelekcje dla dzieci na sali gimnastycznej.
  • Policjant wspólnie z ratownikiem prowadzi prelekcje dla dzieci na sali gimnastycznej.