Zwalczamy leśne uprawy konopi - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Zwalczamy leśne uprawy konopi

Data publikacji 12.07.2019

Uprawa konopi indyjskich w naszym kraju jest nielegalna. Plantator tej rośliny musi się liczyć z surowymi sankcjami karnymi. Przestępcy często do jej uprawy wykorzystują kompleksy leśne, nieużytki rolne i opuszczone posesje. Krzaki, z której produkowana jest marihuana mogą osiągnąć około 2 metrów i wydzielają bardzo charakterystyczny zapach. Jeżeli w trakcie spacerów ktoś wypatrzy taką roślinę powinien niezwłocznie powiadomić o tym policję.

Uprawa i posiadanie konopi indyjskich zawierających powyżej 0,2% THC jest nielegalna. Pozostałe plantacje konopi siewnych wymagają specjalnych pozwoleń. Roślina wykorzystywana do produkcji marihuany ma charakterystyczne liście i wydziela specyficzny zapach. Przestępcy sadzą konopie indyjskie w ukrytych pomieszczeniach wyposażonych w specjalistyczne urządzenia. Muszą zapewnić roślinom dobre oświetlenie, nawożenie oraz dyskretną wentylację wydzielającego się zapachu. Aby uniknąć dużych kosztów za energię elektryczną zazwyczaj nielegalnie podpinają się do sieci energetycznej. Coraz częściej do uprawy konopi indyjskich wykorzystywane są kompleksy leśne, nieużytki rolne lub opuszczone posesje. Zazwyczaj rośliny są sadzone w niedostępnych i rzadko uczęszczanych miejscach. Jeżeli jesteś właścicielem takiej działki, sprawdź czy ktoś nie zasadził na niej takich krzaków. Apelujemy także do wszystkich osób, które biegają, jeżdżą na rowerze lub spacerują po lesie aby zwracały uwagę na te charakterystyczne rośliny i informowały policję o miejscach, w których rosną.

Informację te można przekazać telefonicznie pod nr (32) 67 38 255 lub (32) 67 38 280 oraz w elektronicznie na adres e-mail: kryminalny@zawiercie.ka.policja.gov.pl. Do dyspozycji jest również formularz „Powiadom nas”, zamieszczony na naszej stronie internetowej.

Do tego celu można także wykorzystać Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wybierając kategorię „Używanie środków odurzających”. W tym przypadku zgłoszenie trzeba uzupełnić o dodatkowy opis miejsca plantacji. Wskazane jest również dołączenie zdjęcia.

Przypomnijmy, że za uprawę konopi grozi kara do 3 lat więzienia, a gdy przedmiotem przestępstwa jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości narkotyków, za kraty można trafić nawet na 8 lat. 

Ładowanie odtwarzacza...