Wiadomości

Bezpieczne wakacje z Sanepidem i Polskim Radiem Katowice

Data publikacji 22.08.2019

Kolejny raz zawierciańscy policjanci spotkali sie z odpoczywającymi na terenie powiatu zawierciańskiego dziećmi i młodzieżą. W spotkaniach udział wzięły również przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu. Tematem działań było bezpieczeństwo podczas wakacji. Udzielano też ważnych informacji, które mogą być przydatne na co dzień. Rozmowom przysłuchiwała się redaktor Polskiego Radia Katowice. Emisja materiału już wkrótce w "Ekoranku".

Przez okres całych wakacji policjanci spotykają się z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, aby przypomnieć im najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczaswypoczynku. Kolejne tego rodzaju działania przeprowadzono w ostatnich dwóch dniach. W miniony poniedziałek podczas kontroli obozowisk harcerskich zawierciańscy mundurowi przeprowadzili pogadankę dla odpoczywających na terenie bazy obozowej w Podlesicach dzieci i młodzieży. Policjanci mówili o bezpieczeństwie w okresie wakacyjnym, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia podczas kąpieli i przebywania w rejonach akwenów. Zalecali korzystanie ze strzeżonych kąpielisk, przestrzegając przed nieznanymi zbiornikami wodnymi, na których częściej dochodzi do przykrych w skutkach zdarzeń. W ramach akcji informacyjno - edukacyjnej "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" mundurowi przekazali ulotki informacyjne, wskazując, jak istotna jest znajomość oznaczeń umiejscowionych przy akwenach. Przypomnieli też, jak należy zachowywać się w lesie i apelowali o ostrożność w kontakcie ze zwierzętami. Nawiązując do kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają" mówili o tragicznych skutkach zażywania środków psychoaktywnych. Podkreślali, jak fatalnie mogą skończyć się wodne harce dla osób odurzonych narkotykami i dopalaczami, ale także jak poważne stanowi to zagrożenie dla ich otoczenia. Podsumowując policjanci apelowali o reagowanie na wszelkiego rodzaju zagrożenia oraz na niesienie pomocy osobom jej potrzebującym. Doskonałym uzupełnieniem tego tematu było praktyczne i teoretyczne zaprezentowanie podstawowych zasad resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Słuchacze doskonale wiedzieli co robić w sytuacjach zagrożenia, co spotkało się z naszym dużym uznaniem.

W miniony wtorek powyższą tematykę przedstawiono innym grupom dzieci i młodzieży odpoczywającym również na terenie Podlesic. Tym razem zawierciański profilaktyk współdziałał z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu. W ramach profilaktyki antytytoniowej ostrzegano przed skutkami palenia tytoniu i e-papierosów. Dzieci i młodzież dowiedziały się też, jak niebezpieczne są choroby zakaźne i co robić, aby się nimi nie zarazić. Mówiono także o zachowaniach prozdrowotnych, promując aktywność fizyczną i zdrowe odżywanie. Zorganizowany został także punkt informacyjno – edukacyjny z materiałami na temat poruszanych podczas spotkania tematów. Poza teorią był również czas na praktykę. Oprócz prezentacji udzielania pierwszej pomocy, była możliwość skorzystania z alko i narko gogli. Obecni na spotkaniu mogli zobaczyć, jak odurzanie się wpływa na widzenie, jak zaburza równowagę.

Relację z przeprowadzonych działań będzie można usłyszeć w Polskim Radiu Katowice. Podczas tych dwóch spotkań profilaktycznych policjantom z zawierciańskiej komendy i przedstawicielkom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu towarzyszyła dziennikarka tej rozgłośni. Efekt naszego współdziałania będzie można usłyszeć już w niedzielę 25 sierpnia br. na antenie Polskiego Radia Katowice w cyklicznej audycji "Eko-ranek".

 

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.53 MB)