Pijani rowerzyści - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Pijani rowerzyści

Data publikacji 29.08.2019

Wczoraj na drogach powiatu zawierciańskiego zatrzymano trzech nietrzeźwych rowerzystów. Jeden z nich spowodował kolizję wymuszając pierwszeństwo przejazdu osobówce. Miał w organizmie ponad 1,6 promila alkoholu. Drugi to 72-letni mężczyzna, który próbował zignorować polecenie zatrzymania się do kontroli drogowej. Ostrzegamy! Jazda na rowerze w stanie nietrzeźwym stwarza duże zagrożenie i często prowadzi do tragedii.

Wczoraj około 12.30 w Ogrodzieńcu doszło do kolizji drogowej z udziałem rowerzysty. Nietrzeźwy 59-latek na skrzyżowaniu wymusił pierwszeństwo i uderzył w prawidłowo jadąca skodę yeti. Trafił do szpitala gdzie udzielono mu pomocy medycznej. Na szczęście nie doznał poważniejszych obrażeń. Przeprowadzone przez policjantów badanie wykazało w jego organizmie ponad 1,6 promila alkoholu. Kolejnego nietrzeźwego cyklistę policjanci zatrzymali w miejscowości Kiełkowice. 72-letni mężczyzna nie reagując na wydane przez policjantów polecenie próbował ominąć partol i odjechać. Po zatrzymaniu policjanci wyczuli od niego silną woń alkoholu. Rowerzysta ten nie chciał poddać się badaniu trzeźwości. Poziom alkoholu w jego organizmie zostanie ustalony na podstawie wyniku badania pobranej próbki krwi. Około 19.30 na ul. Dworcowej w Łazach został zatrzymany 49-letni mężczyzna. Jechał rowerem mając ponad 1 promil alkoholu.

 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ponownie przypominają, że rowerzyści są szczególnie narażeni na doznanie poważnych obrażeń w wyniku wypadku. Poza nietrzeźwymi rowerzystami ogromnym zagrożeniem dla wszystkich użytkowników ruchu są również jeżdżący po zmroku bez wymaganego oświetlenia oraz przejeżdżający po przejściach dla pieszych cykliści.

Przypominamy, że rowerzysta, który znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych. Osobie, która jedzie rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi mandat w wysokości 500 złotych.