Wiadomości

Bez uprawnień, przeglądu technicznego i ubezpieczenia

Data publikacji 15.01.2020

Wczoraj policjanci z zawierciańskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę hondy. Mężczyzna nie posiadał prawa jazdy. Jego samochód nie miał badania technicznego i obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ponadto w trakcie szczegółowej kontroli policjanci ustalili, że stan licznika jest niższy niż rok temu. Przypominamy, że zgodnie z prawem, zmiana wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego jest przestępstwem.

Wczoraj wieczorem na ul. Łośnickiej w Zawierciu patrol drogówki zatrzymał do kontroli hondę civic. Po sprawdzeniu w systemie informatycznym okazało się, że 27-letni kierowca nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Policjanci ustalili także, że pojazd nie posiada aktualnego przeglądu technicznego i obowiązkowego ubezpieczenia. W ramach nowych uprawnień mundurowi skontrolowali także aktualny stan licznika. Okazało się, że odczyt przejechanych kilometrów jest niższy od wpisu dokonanego podczas ostatnich badań technicznych. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny i zabezpieczyli okazaną umowę kupna-sprzedaży zawartą kilka dni wcześniej. Teraz śledczy z zawierciańskiej komendy wyjaśniają jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny.

Za przestępstwa z art. 306 a kk (zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.