Bezpieczne zakupy w sieci - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Bezpieczne zakupy w sieci

Data publikacji 20.03.2020

Wiele osób korzysta z dostępnej i wygodnej opcji robienia zakupów w Internecie. W sieci można znaleźć wiele ofert po niższych niż w stacjonarnych sklepach cenach. Nie dajmy się jednak zwieść kuszącym propozycjom. Możemy zostać bez towaru i bez pieniędzy.

W Internecie jest wiele serwisów aukcyjnych i portali ogłoszeniowych, z których ofert chętnie korzystamy. Kuszące ceny, okazje i promocje, zachęcają nas do takiej formy zakupów. Szczególnie w ostatnim czasie wzrosła aktywność przestępców, którzy wykorzystując zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem koronawirusa, zbijają majątek, nabijając nas w butelkę.
Nierzetelni sprzedawcy pojawiają się jednak od dłuższego czasu. Pomimo wielu apeli, działań profilaktycznych, wciąż jesteśmy mało ostrożni.


Do zawierciańskich policjantów nieustannie zgłaszają się osoby, które zostały oszukane podczas internetowych zakupów. Przeważnie schemat działania jest taki sam – kupujący wpłaca odpowiednią kwotę pieniędzy za zakupiony towar, a sprzedający towaru nie wysyła. Zdarzają się też przypadki, że zamówiony towar jest niezgodny z opisem. Zostajemy oszukani od małych kwot za drobne przedmioty, do sporych sum za np. materiały budowlane.


Przydatne zasady bezpiecznych zakupów internetowych:

  • Ograniczone zaufanie do sprzedającego – zanim dokonasz wpłaty, zapoznaj się z opiniami na temat sprzedającego. Sprawdź, jak długo zajmuje się daną działalnością, czy jest ona zarejestrowana i czy dane teleadresowe są prawdziwe. Napisz maila lub zadzwoń, aby potwierdzić, że to rzeczywisty kontakt ze sprzedawcą. Może okazać się, że sprzedający dopiero rozpoczyna swoją działalność, stąd brak jest na jego profilu jakichkolwiek komentarzy. Bądźmy w takiej sytuacji szczególnie ostrożni.
  • Zakupy wyłącznie na akcjach – Nie kupujmy żadnych przedmiotów poza aukcjami. Jako sprzedający również unikajmy takich rozwiązań. Zarówno jedna, jak i druga strona mają swoje prawa, których dochodzenie w przypadku transakcji poza aukcją, może być utrudnione.
  • Wybierz znane i sprawdzone sklepy internetowe lub portale aukcyjne - dzięki temu będziesz mieć zapewnione ubezpieczenie dokonywanych transakcji. Będziesz mógł również ubiegać się o „wsparcie” portalu przy roszczeniach względem drugiej strony.
  • Ustal, czy towar możesz odebrać osobiście lub dokonać płatności przy odbiorze – Zdarza się, że nieuczciwi sprzedający nie chcą przekazywać bezpośrednio sprzedanych towarów. Nie godzą się również na płatność przy odbiorze. Obawiają się, że w przypadku sprawdzenia towaru przez kupującego, transakcja może nie dojść do skutku.
  • Kupuj, korzystając ze swojego sprzętu – unikaj i to nie tylko podczas internetowych zakupów korzystania z obcego sprzętu np. w kawiarenkach internetowych lub ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także loginu i hasła do swojego konta.
  • Zwróć uwagę na cenę towaru – bardzo niska cena towaru, który na co dzień ma znacznie wyższą wartość, powinna wzbudzić naszą czujność. „Super promocje”, „niepowtarzalne okazje” i „mega obniżki” często okazują się podstawowym narzędziem oszustów.
  • Nie kupuj kota w worku - nie widziałeś towaru, to nie płać za niego – dokładnie zapoznaj się z ofertą i opisem produktu. Sprawdź, czy zdjęcie przedstawione na aukcji, rzeczywiście przedstawia oferowany przedmiot, czy jest to zdjęcie poglądowe. Wybierz metodę płatności „przy odbiorze”. Będziesz mógł wtedy obejrzeć towar w obecności dostawcy i zgłosić ewentualne niezgodności.
  • Zachowaj korespondencję ze sprzedającym – może okazać się ona bardzo potrzebna, szczególnie w przypadku nieuczciwego kontrahenta.
  • Nie korzystaj z linków do ofert przesłanych drogą mailową lub SMS-em – może być to sposób przekierowania klienta na stronę innego niż interesującego nas sklepu. Może być to również próba wyłudzenia danych, potrzebnych do logowania.Sprawdź połączenie, zanim zapłacisz kartą – zamknięta kłódka to symbol potwierdzający, że połączenie jest bezpieczne. Sprawdź to, zanim rozpoczniesz płatność kartą kredytową.


Stosuj się do tych podstawowych zasad. Dzięki nim możesz uchronić się przed oszustwem i nie stracisz swoich pieniędzy!