Bezpieczny motocyklista - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Bezpieczny motocyklista

Data publikacji 20.05.2020

Piękna pogoda, słońce i coraz wyższa temperatura zachęcają do podróżowania jednośladem. Na ulicach widać, jak wiele osób przesiadło się na „dwa kółka”. Należy pamiętać, że dla motocyklistów, motorowerzystów, czy rowerzystów skutki zdarzeń drogowych są poważniejsze, dlatego kolejny raz apelujemy o ostrożną i rozważną jazdę.

Na ulicach widać, jak wielu miłośników motocykli jest wśród kierowców. Wiele osób pozostawiło swoje samochody w garażach i korzystając z pięknej pogody, przesiadło się na „dwa kółka”. Zdarza się, że przyzwyczajenia zza kierownicy auta wpływają na jazdę jednośladem. Należy pamiętać, że skutki wypadku dla motocyklisty są poważniejsze niż dla kierowcy samochodu, ponieważ chroni go wyłącznie odzież motocyklowa. Nie ma pasów, poduszek powietrznych, czy choćby karoserii, która może zamortyzować uderzenie.
Apelujemy więc o odpowiednie przygotowanie się do jazdy na motocyklu. Specjalna kurtka ochronna, rękawice i kask, a także odpowiednie buty to podstawa. Warto do tego dodać elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność innym kierującym. Do tego należy dołożyć jeszcze zdrowy rozsądek i przestrzeganie przepisów na drodze. Umiejętności, doświadczenie, a także stan psychofizyczny mają równie ogromny wpływ na bezpieczeństwo, ale najważniejsze jest poważne i odpowiedzialne zachowanie na drodze.


Motocyklisto — zapamiętaj! Te czynniki wpływają na bezpieczeństwo twoje i innych:

  • dostosowanie prędkości do warunków na drodze;
  • przestrzeganie przepisów ruchu drogowego;
  • umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem;
  • stres, zmęczenie, rutyna i długość trasy.

Lepiej później, a bezpieczniej!

Jedną z najczęstszych przyczyny zdarzeń drogowych spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Kierowcy zapominają, że szybka jazda to mniej czasu na reakcję, a tym samym większa szansa na kolizję, czy wypadek. Rozsypany piach, czy rozlana ciecz na nawierzchni jezdni stwarzają zagrożenie dla każdego, nawet najbardziej doświadczonego kierowcy. Odpowiednia prędkość pozwala jednak na odpowiednio wczesną reakcję i opanowanie motocykla, w tej niebezpiecznej sytuacji.
Należy pamiętać także o innych uczestnikach ruchu drogowego, których zachowań inny kierowca nie jest w stanie przewidzieć. Ograniczone zaufanie wobec nich może zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Zachowując odpowiednią odległość od innego pojazdu, a także dostosowując prędkość do panujących warunków, nawet w nagłym przypadku kierowca jednośladu będzie mógł zareagować i uchronić się, być może nawet od tragicznego zdarzenia.