Zamknij drzwi - dbaj o swoje mienie - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Zamknij drzwi - dbaj o swoje mienie

Data publikacji 21.05.2020

Powiedzenie „okazja czyni złodzieja” jest znane prawie każdemu i choć nikt nie ma prawa kraść ani przywłaszczać cudzej rzeczy, to często złe zabezpieczenie pomieszczeń, czy budynków znacznie ułatwia pracę rabusiom. Warto zastanowić się nad zabezpieczeniem nie tylko domów i mieszkań, ale także altanek, garaży, czy pomieszczeń gospodarczych.

Od początku maja br. na terenie powiatu zawierciańskiego doszło do 5 kradzieży z włamaniem. Złodzieje, pokonując zabezpieczenia, wdarli się m.in. do domu, garażu, szopy, a także samochodu i sklepu. Ich łupem przeważnie padały narzędzia, elektronarzędzia, materiały budowlane, ale także inne wartościowe przedmioty.
Złodzieje zazwyczaj typują miejsca włamań, biorąc pod uwagę wartość rzeczy znajdujących się w danym budynku, czy pomieszczeniu, a także usytuowanie i jakość zastosowanych zabezpieczeń. Warto jest więc dołożyć wszelkich starań, aby miejsca, w których przechowywane są wartościowe przedmioty, były odpowiednio zamknięte.

Dobrą praktyką jest kontrolowanie stanu kłódek, zamków, czy zasuw, a w razie potrzeby wymiana uszkodzonego elementu lub założenie dodatkowego zabezpieczenia. Przedmioty o większej wartości dobrze przechowywać w domu.

Okres wiosenny i letni to czas, kiedy na ogródkach działkowych widać zdecydowanie większą ilość osób. Właściciele i użytkownicy sąsiadujących ze sobą działek przeważnie się znają, dlatego pojawienie się obcej osoby, która obserwuje teren, również powinno zwrócić naszą uwagę. Opuszczając teren ogródka, sprawdźmy, czy narzędzia i inne przedmioty zostały schowane, a altanka i pomieszczenia gospodarcze zamknięte. Sprawdzanie zamknięcia drzwi i okien powinien wejść nam w nawyk.

W przypadku dłuższej nieobecności warto poprosić sąsiada, aby zainteresował się naszym domem, altanką, czy garażem.

Pamiętaj!

  • zamykaj drzwi i okna;
  • narzędzia chowaj do garażu, altanki, pomieszczenia gospodarczego;
  • cenne rzeczy przechowuj w domu;
  • zwracaj uwagę na obce osoby, obserwujące dany budynek;
  • sprawdź stan zabezpieczeń budynków i pomieszczeń.

W przypadku włamania natychmiast powiadom Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi poradami: Bezpieczny dom i mieszkanie.