Wiadomości

Apelujemy o ostrożność na drogach!

Data publikacji 25.11.2020

Na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników. Przede wszystkim każdy powinien przestrzegać przepisów drogowych. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności zachowanej w szczególnie niebezpiecznych miejscach. Od początku września br. na terenie powiatu zawierciańskiego doszło do 10 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. W 7 przypadkach niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zostali potrąceni na oznakowanych przejściach. Apelujemy do kierowców i pieszych o przestrzeganie przepisów drogowych!

Kolejny raz przypominamy i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Okres jesienno – zimowy i szybko zapadający zmrok nie sprzyjają bezpieczeństwu na drogach. Warunki atmosferyczne mają również ogromny wpływ na widoczność i drogę hamowania pojazdów. Piesi, którzy często noszą ciemne ubrania mogą być niewidoczni dla kierowców, dlatego kierujący powinni zachować szczególną ostrożność zbliżając się do wyznaczonych do przejścia miejsc. Również piesi powinni wykazać się zdrowym rozsądkiem i przed wkroczeniem na jezdnię winni upewnić się, że bezpiecznie mogą przez nią przejść. Należy pamiętać, że tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, do których zalicza się pieszych, w przypadku zdarzenia drogowego są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.

Pomimo wielu tragicznych sytuacji na drogach, a także wielu apeli do uczestników ruchu drogowego, wciąż dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Tylko od początku września br. na drogach powiatu zawierciańskiego doszło do 10 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, z czego w 7 przypadkach zostali oni potrąceni na oznakowanym przejściu.

Wczoraj około godziny 17:00 na ulicy Piłsudskiego w Zawierciu doszło właśnie do takiego zdarzenia. Na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącona została 34-latka. Kierujący dostawczym volkswagenem 65-letni mężczyzna był trzeźwy. Mieszkanka Zawiercia została przewieziona do szpitala. Obrażenia, jakich doznała pozwoliły zakwalifikować zdarzenie, jako kolizję.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Piesi również powinni mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.

PRĘDKOŚĆ A PRAWDOPODOBIEŃSTWO UTRATY ŻYCIA PRZEZ PIESZEGO [1]:

Przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej:

  • 30 km/h, pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku,

  • 50 km/h, pieszy ma 40 do 60% szans na przeżycie wypadku,

  • 70 km/h, pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

[1] Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

KLASYFIKACJA PRĘDKOŚCI POJAZDÓW ZE WZGLĘDU NA BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH:

Klasyfikacja prędkości pojazdów ze względu na bezpieczeństwo pieszych: prędkość bezpieczna do 30 kilometrów na godzinę, prędkość umiarkowanie bezpieczna do 50 kilometrów na godzinę, prędkość niebezpieczna do 70 kilometrów na godzinę, prędkość krytyczna.

(Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

 

Powrót na górę strony