Zero tolerancji dla pijanych rowerzystów - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Zero tolerancji dla pijanych rowerzystów

Data publikacji 06.09.2018

Jazda rowerem staje się coraz bardziej popularna. Niestety, wielu rowerzystów łamiąc przepisy ruchu drogowego naraża siebie oraz innych użytkowników dróg na duże niebezpieczeństwo. Tylko wczoraj policjanci zatrzymali pięciu nietrzeźwych cyklistów. Niechlubny rekordzista miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przypominają, że rowerzyści są szczególnie narażeni na doznanie poważnych obrażeń w wyniku wypadku. Jeżeli osoba nietrzeźwa wsiada na rower to stwarza dla siebie bardzo duże niebezpieczeństwo. Ogromnym zagrożeniem dla wszystkich użytkowników ruchu są także rowerzyści jeżdżący po zmroku bez wymaganego oświetlenia oraz przejeżdżający po przejściach dla pieszych.

Wczoraj o 14.00 w miejscowości Rzędkowice zatrzymano jadących razem dwóch rowerzystów. 48-letnią kobieta i 70-letni mężczyzna mieli w organizmie po promilu alkoholu. Godzinę później w tej samej miejscowości ujawniono kolejnych dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Około godziny 15.30 w miejscowości Zdów został zatrzymany 67-letni mężczyzna. Jechał rowerem mając ponad 2 promile alkoholu.

W okresie ostatnich dwóch miesięcy zawierciańscy policjanci zatrzymali na terenie całego powiatu prawie 70 pijanych rowerzystów.

Apelujemy do wszystkich o powstrzymywanie się od jazdy na rowerze w stanie nietrzeźwym. Ryzyko spowodowania wypadku w takim stanie jest duże i często prowadzi do tragedii.

Przypominamy, że rowerzysta, który znajduje się stanie po spożyciu alkoholu zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych. Osobie, która jedzie rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) grozi mandat w wysokości 500 złotych.