Bezpieczne obozy i kolonie na Jurze - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu

Wiadomości

Bezpieczne obozy i kolonie na Jurze

Data publikacji 07.08.2019

Półmetek wakacji już za nami. Dla wielu osób odpoczynek już się zakończył, dla niektórych dopiero się zacznie. Jura krakowsko – częstochowska jest wciąż oblegana, zarówno przez pojedynczych turystów, jak i przez zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Teren powiatu zawierciańskiego przez okres całych wakacji gości zarówno harcerzy, którzy rozbijają swoje obozy na tym terenie, ale również dzieci i młodzież uczestniczące w koloniach, które są tu organizowane.

Przez okres całych wakacji zawierciańscy policjanci spotykają się z harcerzami, zuchami, ale również z uczestnikami kolonii organizowanych na terenie powiatu zawierciańskiego. Mundurowi odwiedzają obozowiska i wspólnie z przedstawicielami Powiatowej Straży Pożarnej kontrolują stan bezpieczeństwa. Kontrole prowadzone są również z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zawierciu, a także z pracownikami zawierciańskiego Starostwa Powiatowego. Wszystko po to, aby dzieci i młodzież mogli bezpiecznie wypoczywać.

W trakcie spotkań policjanci przeprowadzają prelekcje, podczas których przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Mówią o ewakuacji, podkreślając za każdym razem, że w sytuacji zagrożenia to życie i zdrowie, a nie mienie jest najważniejsze. Przypominają, że w takich przypadkach należy słuchać opiekunów i wykonywać ich polecenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. Policjanci mówią również o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, przypominając, jak należy poruszać się po jezdni w przypadku większej grupy piechurów, czy też którą stroną iść, gdy nie ma chodnika. Mówią o widoczności i apelują o rozwagę! Zarówno dzieci, młodzież, jak i opiekunowie mogą przypomnieć sobie, jak należy zachować się na szlaku, w lesie, czy co robić, gdy napotkają na swojej drodze niebezpieczne zwierzę.

Policjanci apelują też o ostrożność mówiąc o bezpieczeństwie nad wodą. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” przekazują materiały edukacyjno – informacyjne i odnoszą się do zasad bezpiecznego kąpania, czy przebywania nad zbiornikami wodnymi. Udzielają rad i podsuwają proste rozwiązania, które mogą pomoć uniknąć niebezpieczeństwa. Nawiązując do kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają” mundurowi podkreślają, jak niebezpieczne jest zażywanie środków psychoaktywnych. Mówią o fatalnych skutkach zażywania takich substancji, ale i o brawurze, szczególnie nad wodą, która często gubi zarówno młodych, jak i dorosłych ludzi.

Ponadto obecni na spotkaniach strażacy przypominają, jak dużym zagrożeniem może być ogień. Sprawdzają, czy spełnione są podstawowe wymogi ochrony przeciwpożarowej, a także czy wyznaczone są drogi ewakuacji. Słuchacze mogą dowiedzieć się też, że ogromnym zagrożeniem jest już samo zadymienie, które zmniejsza widoczność i uniemożliwia, a na pewno utrudnia świadome poruszanie się po lesie.

Za każdym razem dzieci, młodzież i opiekunowie uważnie słuchają przekazywanych im informacji. Przypominają te, które znają i zapamiętują nowe, a także pytają o dotyczące bezpieczeństwa rzeczy. Poza podstawowymi numerami telefonów alarmowych, policjanci podają adresy i telefony do najlbliższych jednostek Policji. Takie działania będą realizowane do końca wakacji.

  • Dzieci i młodzież słuchający policjantki, obok której stoi strażak.
  • Dzieci i młodzież słuchający policjantki.
  • Dzieci i młodzież słuchający policjantki, obok której stoi strażak.
  • Dzieci słuchające policjanta, obok którego stoi strażak. Obok stoją opiekunowie.
  • Policjant i strażak rozmawiają z opiekunami.
  • Policjant i strażak rozmawiają z opiekunami.
  • Dzieci i młodzież słuchający strażaka, obok którego stoi policjant.
  • Dzieci i młodzież słuchają policjanta i strażaka.
  • Dzieci i młodzież słuchający strażaka. Obok niego stoi policjant.