Wiadomości

Ponownie ostrzegamy Seniorów!

Data publikacji 24.08.2020

Ponownie ostrzegamy Seniorów przed oszustami i apelujemy o ostrożność i rozwagę. Nadal do wyłudzenia pieniędzy wykorzystywane są metody na tzw. wnuczka, czy policjanta. W taki sposób w ubiegłym tygodniu swoje oszczędności straciła 91-letnia mieszkanka Zawiercia. Przestępcy wyłudzają pieniądze, które często seniorzy odkładają przez wiele lat.

Ofiarami oszustów przeważnie padają osoby starsze, bądź samotne. Podszywając się pod wnuczka, czy policjanta przestępcy wyłudzają pieniądze, które niejednokrotnie są oszczędnościami zbieranymi przez wiele lat.

W taki sposób w ubiegłym tygodniu została oszukana 91-letnia mieszkanka Zawiercia, która chcąc pomóc wnuczce, oddała nieznanemu mężczyźnie 28 tys. zł. Tym razem oszust nie wszedł do mieszkania, a przekazanie pięniędzy odbyło się przed blokiem, w którym mieszkała kobieta.

Zawierciańscy policjanci ponownie apelują o ostrożność i rozwagę do Seniorów, ich rodzin i osób z najbliższego otoczenia. Przestrzegajmy swoich bliskich przed tego rodzaju przestępstwami. Niech każdą otrzymaną informację o nagłej potrzebie przekazania pieniędzy dla "wnuczka", konsultują z najbliższymi. Przypominajmy też, że metody działania oszustów mogą być różne. Przestępcy podszywają się pod policjantów, pracowników administracji, hydraulików, czy nawet księdza. Pomoc sąsiedzka jest w tego rodzaju sytuacjach bezcenna, bo to właśnie obecność drugiej osoby może odstraszyć przestępców. Ponadto zawsze należy pamiętać o kontakcie z kimś zaufanym, a przede wszystkim z policją, wybierając nr alarmowy 997 lub 112.

W przypadku, gdy do seniora zadzwoni osoba podająca się za policjanta, która będzie zachęcała do sprawdzenia autentyczności jego osoby i prowadzonych przez nią działań, pamiętajmy, aby przed wybraniem numeru alarmowego 112 lub 997 zakończyć wcześniejsze połączenie. Przestępcy wykorzystują zaskoczenie i zdenerwowanie swojego rozmówcy, sugerując, aby ten w danej chwili wybrał numer alarmowy. W tym samym momencie oszust przekazuje słuchawkę swojemu wspólnikowi, który podszywa się pod dyżurnego jednostki policji i potwierdza przekazaną przez oszusta werjsę.

Przypominamy!

  • Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o swoich działaniach. Nie przyjmują też pieniędzy, nie żądają ich wypłaty, czy też nie proszą o przekazanie ich na inne konto bankowe.
  • Otrzymując telefon z informacją od „policjanta”, chcąc potwierdzić autentyczność funkcjonariusza, bądź prowadzonych przez niego działań, zanim wybierzemy numer alarmowy 112, zakończmy wcześniejsze połączenie.
  • Każdą informację o nieszczęśliwym zdarzeniu, które dotknęło „wnuczka”, sprawdźmy, dzwoniąc do członka rodziny.
  • Decyzję o przekazaniu pieniędzy osobie, czy na inne konto bankowe zawsze konsultujmy z bliskimi.
  • W przypadku wizyty osoby nieznajomej poprośmy sąsiada, aby nam towarzyszył. Obecność drugiej osoby może spłoszyć potencjalnego oszusta i udaremnić jego działania.
  • Nigdy nie zostawiajmy w swoim mieszkaniu obcej osoby bez nadzoru.

Podejrzewając próbę oszustwa, jak najszybciej skontaktuj się z najbliższą jednostką policji tel. 112.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony